Wycieczki wielodniowe

ŚWIĘTOKRZYSKIE - WSCHODNIE ŚWIĘTOKRZYSKIE

Proponujemy wycieczkę we wschodnie tereny województwa świętokrzyskiego. Rozpoczynamy w Podkarpackiem (Baranów Sandomierski), później przekraczamy Wisłę i penetrujemy zakątki Ziemi Sandomierskiej.
Wycieczka jest przykładowa i możecie państwo dowolnie zestawiać dni z innymi wycieczkami świętokrzyskimi, wówczas prosimy o kontakt z naszym konsultantem.

DZIEŃ I:
Baranów Sandomierski – zwiedzimy perłę architektury renesansowej, nazywaną również „małym Wawelem” – bastionowy zamek magnacki. Najokazalej prezentuje się arkadowy dziedziniec, secesyjna kaplica oraz zbrojownia rycerska.

Baranów

SANDOMIERZ
Rejs statkiem po Wiśle

Statek

– Zwiedzanie jednej z najpiękniejszych starówek w Polsce:
Bazylika Katedralna NMP – poch. z XIV w. Wystrój wnętrz bazyliki jest ewenementem na skalę europejską. Malowidła w kościele należą do najcenniejszych pod względem artystycznym dzieł polichromii bizantyjskiej środkowo- wschodniej Europy.

katedra

Brama Opatowska – jedyna zachowana brama miejska (XIV w.), stanowiła część miejskich fortyfikacji. Na szczycie znajduje się platforma widokowa, z której rozpościera się widok na meandry Wisły, Sandomierz oraz okolicę.

SONY DSC

Rynek – zachował układ urbanistyczny z XIV w., natomiast wiek kamienic od XVI- XIX w. z najbardziej znanymi Oleśnickich, Konwikt Boboli, Pod Ciżemką.

rynek

Ratusz – najstarsza i najokazalsza budowla starówki (1349 r.), w XVI wieku przebudowany na renesans i w takim stylu przetrwał do dnia dzisiejszego.
Spacer uliczkami obok Zamku Królewskiego, Collegium Gostomianum, Kurii Biskupiej, Synagogi, przejście przez Ucho Igielne.
Old Town in Sandomierz, Poland

Kościół św. Jakuba – perła romanizmu, najstarszy kościół Sandomierza, zachowany w formie pierwotnej (1226- 1250). Najpiękniejszy portal w Polsce – „Portal Niebios”.

kościół Jakuba

Wąwóz Królowej Jadwigi – najpiękniejszy sandomierski wąwóz lessowy, którego ściany osiągają wysokość do 10 m.

wąwóz

 

DZIEŃ II:
BAŁTÓW
Spływ tratwą po rzece Kamiennej – Trasa spływu rozpoczyna się u stóp położonego na wzgórzu pałacu książąt Druckich-Lubeckich. Z przystani początkowej „Gierczakówka” wyrusza dwunastoosobowa tratwa w trwający ponad godzinę spływ. Tratwę prowadzą flisacy, którzy chętnie opowiadają bałtowskie legendy lub grają na akordeonie. Spływ kończy się na przystani „Przy Młynie”, niedaleko bramy wejściowej do JuraParku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 – Jura Park na jego terenie znajduje się obecnie ponad 100 modeli dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń – wszystkie naturalnej wielkości.

jura park

 – Prehistoryczne oceanarium – przy pomocy zdobyczy techniki głębia oceanu przenika się z głębią trójwymiarowego przekazu. Możesz zobaczyć z bliska jak wyglądało podwodne życie, zapoznasz się „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu.

oceanarium

 – Żydowski Jar – miejsce gdzie wyeksponowano znalezione ślady dwumetrowych dryomorfonów…

żydowski jar (2)

 – Zwierzyniec Bałtowski – Żubry, wielbłądy, lamy, alpaki, da­niele, jelenie (różne gatunki), muflony, kozy syryjskie i afrykańskie, owce (różne gatunki z różnych części świata), bydło zebu, bydło szkockie, jaki, antylopy Nil­gau, dziki, emu, strusie afrykańskie, makaki, kuce, osły, mary pata­gońskie, aguti złociste, ostronosy, skunk­sy, szopy pracze, wiewiórki, owce i kozy.
Ptaki: ibisy, żurawie koroniaste i ste­powe, egzotyczne gatunki kaczek, gęsi i gołębi, papug, różnorodne bażanty i pawie oraz liczne drapieżniki.

zwierzyniec

 – Park rozrywki: kino cinema 5D, rollercoaster (dł. 382 m, prędkość 40 km/h).
Istnieje możliwość zorganizowania ogniska z pieczeniem kiełbasek.

roll

 – MUZEUM ARCHEOLOGICZNE KRZEMIONKI OPATOWSKIE – odkryta w 1922 roku kopalnia z czasów neolitu i wczesnej epoki brązu (około połowy VI tys. p.n.e.).
Trasa turystyczna – liczy ok. 1,5 km długości i prezentuje oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń, hałdy górnicze oraz zagłębienia poszybowe składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Najciekawszą częścią trasy jest jej fragment poprowadzony pod ziemią. Obecna trasa podziemna liczy prawie 500 m długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia obejrzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.

krzemionki

 – Pradziejowa osada – Zajmuje ona powierzchnię ok. 1,5 ha. Oglądając ją można wyobrazić sobie jak ludzie epoki kamienia i wczesnej epoki brązu organizowali przestrzeń, którą zamieszkiwali.

Krzemionki praosada

DZIEŃ III:
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie –  będziecie mieli możliwość zapoznać się z procesem produkcji porcelany od projektu po gotowy wyrób, obejrzeć film w 22 metrowym, starym, oryginalnym piecu, obejrzeć współczesną kolekcję ćmielowskiej porcelany figuralnej oraz zobaczyć wiele innych atrakcji…

ćmielów

OPATÓW
Kolegiata pw. św. Marcina – romański kościół został wzniesiony w 2. poł. XII w. Znajduje się tutaj arcydzieło sztuki odlewniczej: długa, płaskorzeźbiona i grawerowana płyta, tzw. Lament opatowski, ufundowana ok. 1533 r. przez Jana Tarnowskiego, hetmana wielkiego koronnego, zięcia Krzysztofa. Na renesansowej płycie przedstawiono wielofiguralną scenę żalu, zapewne po śmierci kanclerza.

kolegiata opatów

Podziemna Trasa Turystyczna – dla turystów udostępniona jest trasa 335-metrowa, w której skład wchodzi łącznie 46 komór i korytarzy biegnących pod rynkiem na trzech poziomach; najniższy poziom sięga do głębokości 14,5 m. Na całej trasie panuje stała temperatura w granicach 6 – 12C, zaś wilgotność powietrza wynosi 70%.

opatów