Wycieczki wielodniowe

BIESZCZADY - BIESZCZADY – STANDARD

Proponujemy wycieczkę  w rejon Bieszczadów. Pierwszy i ostatni dzień są zorganizowane w drodze dojazdowej. Poszczególne punkty programu wycieczki można dowolnie zestawiać, oczywiście po konsultacji z naszym ekspertem.

DZIEŃ I:
KARPACKA TROJA – Trzcinica k. Jasła
Odkryto tu ponad 160 tys. zabytków, na które składają się naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza. W Trzcinicy odkryto jedną z pierwszych silnie ufortyfikowanych osad znanych z terenu Polski, która powstała w początkach epoki brązu, ponad 4000 lat temu!
To także tu odkryto pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony odznaczającej się wyraźnymi wpływami śródziemnomorskimi, datowaną na okres 1650-1350 p.n.e. Gród słowiański funkcjonował w latach 770-1030 r. n.e.

Troja

W skład kompleksu wchodzą: – grodzisko – 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. – park archeologiczny – rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej w wczesnego średniowiecza. – nowoczesny pawilon wystawowy z przestrzenną salą ekspozycyjną, – multimedialna sala edukacyjna dla dzieci, – „Salka Małego Odkrywcy” – przeznaczona dla przedszkolaków – platforma widokowa – punkt obserwacyjny na wysokości 33 m.

Troja 1

RYMANÓW- ZDRÓJ Huta Szkła Artystycznego „Sabina” – pracownik huty prezentuje w jaki sposób powstają te niesamowite szklane wyroby… Na terenie obiektu znajduje się również sklep.

Rymanów

SOLINA Spacer po koronie zapory Jeziora Solińskiego.

Solina 1

 

DZIEŃ II:
Przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną (trasy do wyboru):
– trasa Majdan – Przysłup – Majdan (około 3 h).
W Przysłupiu 30 min postoju, znajduje się tam karczma oraz galeria.
– trasa Majdan – Balnica – Majdan (około 2 h).
Przejazd nad granicę polsko- słowacką. W Balnicy punkty gastronomiczne.

Kolejka
Spacer górski z przewodnikiem (trasy do wyboru):
– Połonina Wetlińska (Przełęcz Wyżna 872 m – schronisko Chatka Puchatka 1228 m – Przełęcz Wyżna) około 2 h spaceru,

Chatka Puchatka
– Wołosate – Tarnica 1346 m (najwyższy szczyt Bieszczadów) – Wołosate około 4 h

Tarnica 1
– Przełęcz Wyżniańska – schronisko Pod Małą Rawką – Mała Rawka – Wielka Rawka 1304 m – Przełęcz Wyżniańska, około 4 h.

Rawka
Możliwe przejście na trój styk granic(Polska- Słowacja –Ukraina)Kremenaros (Krzemieniec) 1221 m, dodatkowo trzeba przejść 1,5 h.

trójstyk

 

DZIEŃ III:
Rejs statkiem po Zalewie Solińskim – statek wypływa z Polańczyka i trwa około 1 h.

Solina

Park Etnograficzny w Sanoku – największy w Polsce skansen.
Na obszarze 38 ha zgromadzono ponad 100 obiektów, które prezentują grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie),posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne.

Sanok skansen

Winnica w Sanoku – właściciel winnic w Sanoku i na Węgrzech w niezwykle ciekawy sposób opowiada o winiarstwie, prelekcja jest połączona z degustacją różnych gatunków win (oferta dla dorosłych).

DZIEŃ IV:
Przejazd „Wielką pętlą bieszczadzką”.
– Spacer po Lesku: zamek, synagoga.

Lesko zamek

– „Leski Kamień” – owiany legendami ostaniec skalny z piaskowca.

Kamień leski

– Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego PN w Ustrzykach Dolnych.

Ustrzyki dolne

– Kaczmarewka – punkt widokowy z panoramą na Bieszczady.

Karczewka 1

– Zwiedzanie cerkwi bojkowskiej w Smolniku (XVIII w.)

Smolnik cerkiew
– Spacer (około 30 min)z Przełęczy Wyżniańskiej do schroniska Pod Małą Rawką – spacer wiedzie łagodnym szlakiem po niewielkim wzniesieniu. Spod schroniska rozpościera się wspaniały widok na bieszczadzkie połoniny.

Mała Rawka
– Postój w Cisnej, gdzie turyści mają możliwość odwiedzenia słynnej karczmy „Siekierezada” oraz pracowni ikon.

VLUU L200  / Samsung L200
– Przejazd przez Jabłonki i Baligród.

Jabłonki

DZIEŃ V:
Muzeum Przemysłu Gazowniczego i Naftowego w Bóbrce – jest to jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej. Tutaj Ignacy Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wykorzystał na skale przemysłowa ropę naftową.

Bóbrka

Można zobaczyć ropę naftową w stanie naturalnym, XIX wieczne kopanki (szyby naftowe), maszyny i urządzenia wykorzystywane przez nafciarzy w XIX w.

Bóbrka 2

Największą atrakcją są słuchowiska w tzw. Domu Łukasiewicza. Hologramowe postacie opowiadają w aptece o pracy Łukasiewicza. W innej sali dowiemy się o historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce.
BIECZ – spacer po jednym z najstarszych miast Polski. Do dnia dzisiejszego zachowało się wiele zabytków, które świadczą o jego niegdysiejszej świetności. Zobaczymy część murów obronnych miasta z dwiema basztami, ratusz z renesansowa wieżą, kolegiatę p.w. Bożego Ciała (XV w.) – zaliczana jest do najcenniejszych w kraju gotyckich zabytków sakralnych.

Biecz 2