Wycieczki wielodniowe
BIESZCZADY - BIESZCZADY – STANDARD
Proponujemy wycieczkę w rejon Bieszczadów. Pierwszy i ostatni dzień są zorganizowane w drodze dojazdowej. Poszczególne punkty programu wycieczki można dowolnie zestawiać, oczywiście po konsultacji z naszym ekspertem.
DZIEŃ I:
KARPACKA TROJA – Trzcinica k. Jasła
Odkryto tu ponad 160 tys. zabytków, na które składają się naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza. W Trzcinicy odkryto jedną z pierwszych silnie ufortyfikowanych osad znanych z terenu Polski, która powstała w początkach epoki brązu, ponad 4000 lat temu!
To także tu odkryto pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony odznaczającej się wyraźnymi wpływami śródziemnomorskimi, datowaną na okres 1650-1350 p.n.e. Gród słowiański funkcjonował w latach 770-1030 r. n.e.
W skład kompleksu wchodzą: – grodzisko – 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. – park archeologiczny – rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej w wczesnego średniowiecza. – nowoczesny pawilon wystawowy z przestrzenną salą ekspozycyjną, – multimedialna sala edukacyjna dla dzieci, – „Salka Małego Odkrywcy” – przeznaczona dla przedszkolaków – platforma widokowa – punkt obserwacyjny na wysokości 33 m.
RYMANÓW- ZDRÓJ Huta Szkła Artystycznego „Sabina” – pracownik huty prezentuje w jaki sposób powstają te niesamowite szklane wyroby… Na terenie obiektu znajduje się również sklep.
SOLINA Spacer po koronie zapory Jeziora Solińskiego.
DZIEŃ II:
Przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną (trasy do wyboru):
– trasa Majdan – Przysłup – Majdan (około 3 h).
W Przysłupiu 30 min postoju, znajduje się tam karczma oraz galeria.
– trasa Majdan – Balnica – Majdan (około 2 h).
Przejazd nad granicę polsko- słowacką. W Balnicy punkty gastronomiczne.
Spacer górski z przewodnikiem (trasy do wyboru):
– Połonina Wetlińska (Przełęcz Wyżna 872 m – schronisko Chatka Puchatka 1228 m – Przełęcz Wyżna) około 2 h spaceru,
– Wołosate – Tarnica 1346 m (najwyższy szczyt Bieszczadów) – Wołosate około 4 h
– Przełęcz Wyżniańska – schronisko Pod Małą Rawką – Mała Rawka – Wielka Rawka 1304 m – Przełęcz Wyżniańska, około 4 h.
Możliwe przejście na trój styk granic(Polska- Słowacja –Ukraina)Kremenaros (Krzemieniec) 1221 m, dodatkowo trzeba przejść 1,5 h.
DZIEŃ III:
Rejs statkiem po Zalewie Solińskim – statek wypływa z Polańczyka i trwa około 1 h.
Park Etnograficzny w Sanoku – największy w Polsce skansen.
Na obszarze 38 ha zgromadzono ponad 100 obiektów, które prezentują grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie),posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne.
Winnica w Sanoku – właściciel winnic w Sanoku i na Węgrzech w niezwykle ciekawy sposób opowiada o winiarstwie, prelekcja jest połączona z degustacją różnych gatunków win (oferta dla dorosłych).
DZIEŃ IV:
Przejazd „Wielką pętlą bieszczadzką”.
– Spacer po Lesku: zamek, synagoga.
– „Leski Kamień” – owiany legendami ostaniec skalny z piaskowca.
– Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego PN w Ustrzykach Dolnych.
– Kaczmarewka – punkt widokowy z panoramą na Bieszczady.
– Zwiedzanie cerkwi bojkowskiej w Smolniku (XVIII w.)
– Spacer (około 30 min)z Przełęczy Wyżniańskiej do schroniska Pod Małą Rawką – spacer wiedzie łagodnym szlakiem po niewielkim wzniesieniu. Spod schroniska rozpościera się wspaniały widok na bieszczadzkie połoniny.
– Postój w Cisnej, gdzie turyści mają możliwość odwiedzenia słynnej karczmy „Siekierezada” oraz pracowni ikon.
– Przejazd przez Jabłonki i Baligród.
DZIEŃ V:
Muzeum Przemysłu Gazowniczego i Naftowego w Bóbrce – jest to jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej. Tutaj Ignacy Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wykorzystał na skale przemysłowa ropę naftową.
Można zobaczyć ropę naftową w stanie naturalnym, XIX wieczne kopanki (szyby naftowe), maszyny i urządzenia wykorzystywane przez nafciarzy w XIX w.
Największą atrakcją są słuchowiska w tzw. Domu Łukasiewicza. Hologramowe postacie opowiadają w aptece o pracy Łukasiewicza. W innej sali dowiemy się o historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce.
BIECZ – spacer po jednym z najstarszych miast Polski. Do dnia dzisiejszego zachowało się wiele zabytków, które świadczą o jego niegdysiejszej świetności. Zobaczymy część murów obronnych miasta z dwiema basztami, ratusz z renesansowa wieżą, kolegiatę p.w. Bożego Ciała (XV w.) – zaliczana jest do najcenniejszych w kraju gotyckich zabytków sakralnych.