Wycieczki wielodniowe

ŚWIĘTOKRZYSKIE - ŚWIĘTOKRZYSKIE PERŁY

Prezentujemy państwu 3- dniową wycieczkę po Ziemi Świętokrzyskiej. Podobnie jak inne wycieczki możecie dowolnie modyfikować imprezę, wówczas prosimy o kontakt z naszym konsultantem.

DZIEŃ I:
JĘDRZEJÓW
Zwiedzanie z cystersem Archiopactwa Cystersów – jest to najstarszy kościół Cystersów w Polsce. Zbudowany został około 1140 r., a w pewnych zachowanych fragmentach okresu jeszcze wcześniejszego, bo ok. 1110 r.
Zakonnik opowiada historię zakonu cystersów, kościoła, a przede wszystkim ujawnia wiele ciekawostek z życia braciszków.

Jędrzejów cystersi

Państwowe Muzeum im. Przypkowskich – miejsce gdzie zobaczysz największa w Polsce ekspozycję zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych.

Zegary

 – Podzamcze Chęcińskie Centrum Nauki Leonardo da Vinci –  jest to drugi co do wielkości po Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, obiekt popularyzujący nowoczesną naukę przez zabawę.
Dzieci i dorośli mogą podziwiać trójwymiarowe modele projektów Leonarda, zbudować wynalazki na interaktywnych stanowiskach, podziwiać „Ostatnią Wieczerzę” czy „Mona Lisę”. Można przeprowadzać eksperymenty naukowe poznając tajemnice przyrody.

centrum

– Zwiedzanie zabytkowego dworu obronnego starostów  chęcińskich – obiekt pochodzący z XVII w. jest po kapitalnym remoncie, przywrócono neobarokowy wystrój i jest udostępniony zwiedzajacym, obecnie pełni funkcję szkoleniowo- konferencyjną.

Podzamcze

– Zwiedzanie ruin zamku królewskiego w Chęcinach – obiekt pochodzący z przełomu XIII I XIV w. został niedawno wyremontowany. Udostępniono dwie wieże, z których roztaczają się wspaniałe panoramy na Góry Świętokrzyskie. Na zamku znajduje się skarbiec… niegdyś królowa Bona przybyła tutaj ze swoim skarbem, który rozlokowany był na 20 wozach, ale czy je wywiozła?

Chęciny

 

DZIEŃ II:
Jaskinia „Raj” – jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu.

jaskinia raj

Centrum Neandertalczyka – zobaczysz tutaj naturalnych rozmiarów replikę mamuta mierzącą 6 metrów długości i 3,5 metra wysokości, repliki czaszek ludzi pierwotnych, inscenizację polowań i życia codziennego.
Życie w epoce lodowcowej nie było łatwe, dowiesz sie jak żył i polował Neandertalczyk, czy wyginął?

neandertalczyk

– Spacer lub wjazd „kolejką świętokrzyską” ze Szklanej Huty na szczyt Gór Świętokrzyskich – ŚWIĘTY KRZYŻ (ŁYSA GÓRA 598 m npm).

kolejka

– Zwiedzanie Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – najstarszy obiekt pielgrzymkowy w Polsce. Znajduje się tutaj pobenedyktyński klasztor i kościół, który korzeniami sięga być może XI w. Wewnątrz zabudowań klasztornych można zobaczyć kolekcję eksponatów misyjnych księży oblatów. Przy kościele znajduje się odbudowana wieża, która jest udostępniana turystom jako punkt widokowy.

święty krzyż

– Wejście do krypty ze zmumifikowanym ciałem Jeremiego Wiśniowieckiego.

krypta

– Przejście do gołoborza – największy w Polsce obszar występowania tego zjawiska geologicznego. Stąd roztacza się wspaniała panorama na północną część Gór Świętokrzyskich.

Gołoborze

– Spacer drogą królewską w kierunku Nowej Słupi. Po drodze wiekowy „Buk Jagiełły”.

buk jagiełły

 

DZIEŃ III:
KIELCE
– Zwiedzanie Pałacu Biskupów Krakowskich oraz znajdującego się obok pałacu ogrodu włoskiego – znajduje się tutaj Muzeum Narodowe prezentujące muzeum wnętrz, zbiory malarstwa, szkła ozdobnego, zbrojownię…

kielce pałac

Katedra Wniebowzięcia NMP

Kielce katedra

– Spacer po starówce kieleckiej: ulica Sienkiewicza, Rynek, Park Miejski

kielce sienkiewicza

– Spacer po Rezerwacie Przyrody „Kadzielnia” – miejsce po dawnym kamieniołomie, odkryto największa liczbę jaskiń na Kielecczyźnie (26) – jedną udostępniono zwiedzającym. Znajduje się tutaj również tzw. Skałka Geologów, która góruje nad okolicą oraz amfiteatr.

kielce kadzielnia

Dąb „Bartek – najbardziej znane drzewo w Polsce, którego wiek naukowcy oszacowali na 654 lata, wedle legend nawet 1200 lat. Obwód pnia na wysokości 1,30 m wynosi 9,85 m, a przy ziemi 13,4 m.

dąb bartek

Samsonów – zwiedzanie zabytku techniki dawnej Huty Józef (1817 – 1866).  Znajdował się tutaj wielki piec, odlewnia, modelarnia, suszarnia. Zakład produkował broń dla uczestników powstania styczniowego, za co Rosjanie spalili hutę w nocy z 9 na 10 czerwca 1866 roku…

Samsonów

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – zwiedzimy obiekt, który był darem narodu polskiego dla naszego „noblisty”, dowiemy się wielu ciekawostek z życia tego wielkiego literata.

Oblęgorek